1398/05/02
تاریخچه هفتکل

تاریخچه هفتکل

در  سیزدهم اردیبهشت ماه سال هزار و سیصد و پنج خورشیدی با  به نفت رسیدن چاه شماره ی یک در دشت طوف سفید  ، دومین شهر نفتی ایران متولد شد   و نامش را هفتکل گذاشتند.
دشت طوف سفید صدها سال محل قشلاق بختیاریها  بود . مكوندي هاي چارلنگ بعنوان مرز داران بختياري از سرحد ميداود و باغملك در شرق تا گل گير در شمال، رامهرمز در جنوب  و غيزانيه ي كنوني اهواز در غرب استفاده و پاسداري مي كردند. در زمان حکومت صمصام السلطنه ي  بختیاری براصفهان ، خــوزستان ، کهگلویه و چهارمحال بختیاری  اين حاكم  كه از جانشينان محمد تقي خان بختياري بوده و همانطور كه پژوهش گر ارجمند آقاي امير آرمين در كتاب (( تاريخ بختياري )) آورده  وي از طوايفي كه به هر نحو از محمد تقي خان  حمايت كردند انتقام كشي مي كرد   طي جلسه ايي در دشت دناي كنوني، قسمتي از هفتكل تحت مالكيت مكوندي ها را به عربها ( از نمره يك كنوني تا غيزانيه ) و دشت طوف سفيد را هم به قشقايي ها واگذار كرد .
طایفه ی لرکی از ایل قشقایی  اما پيش از اين واگذاري در منطقه حضور داشتند .اين ايل جليل از فارس به طرف خوزستان کوچانده شد و محمد تقی خان که در قلعه تل ساکن بود و حکومت می کرد به واسطه ی دوستی با  گرگعلی خان ــ بزرگ  لرکی ها ــ به آنها اجازه داد در دشت طوف سفید ساکن شده و به کار دامپروری بپردازند .
لرکی ها صبور ، شجاع ، پر کار و نجیب بودند و خیلی زود با دیگر بختیاریهای ساکن در حوالی طوف سفید(مکوندی ها) پیوند دوستی و برادری بستند اما همواره از دست اشرار (تریده ) در حال آماده باش بودند . در یکی از دستبردها، تریده ها (اشرار) تعدادی از احشام گله داران را به سرقت برده و باعث ترس زنان و کودکان شدند . سواران قشقایی به تعقیب سارقین پرداخته و هفت نفر از آنهارا کشته و برای ایجاد ترس در دیگر اشرار که از غرب طوف سفید می آمدند بر بلندای تپه ای ، هفت سنگ نشانده (کل) به بلندای قد انسان برافراشتند و از آن به بعد آن تپه  و نواحی اطراف آنرا هفتا کل نام  نهادند و به مرور زمان نام هفتاکل و هفت کل بر طوف سفید چربید و این نام از خاطره ها حذف و نام هفتکل (HAFTKEL) رواج یافت .
از روز به نفت رسیدن چاه شماره یک  ساخت و ساز خانه های مجلل کارگری ، کارمندی و مدیران انگلیسی و ایرانی  در هفتکل آغاز شد  و لین های    ده فوتی   برای کارگران ساده   ، دو اتاقه و سه اتاقه به کارگران خاص و فنی   و بنگله (ویلا) ها به مدیران و کارمندان با توجه به رده ی کاری اشان اختصاص می یافت . دو سینمای کارگری و کارمندی ، باشگاه و اماکن ورزشی و تفریحی ، پارک و فضای سبز مناسب نیز از هفتکل شهری دوست داشتنی و مناسب زندگی ساخته بود .
بنا به گزارش نشریه ی هفتگی ( هفت روز در هفتکل و نفت سفید ) به شماره 29 و تاریخ 26/4/1340  هفتکل و نفت سفید روزانه یکصد و شصت و هشت هزار بشکه نفت خام تولید و صادر می کردند .

سال چهل و هفت  شرکت نفت  از هفتکل خارج شد و این شهر زیبا را به ارتش واگذار کرد.
هفتکل تا سال هشتاد و هفت به عنوان بخش در تابعیت رامهرمز و چند سالی هم در تابعیت مسجد سلیمان بود  و این موضوع سردر گمی مسئولین و مردم را سبب می شد و کار خدمات رسانی به این شهر نفتخیز را با مشکل مواجه می کرد  تا اینکه در اردیبهشت ماه هشتاد و هفت در حالیکه  تولد هشتاد و دو سالگی  هفتکل نزدیک بود ــ در راستای تحقق وعده ی عدالت ــ  به دستور مستقیم  رئیس دولت نهم (دکتر احمدی نژاد)  به شهرستان ارتقا یافت.
هفتکل از لحاظ جغرافیایی تقریباً در مرکز استان خوزستان قرار دارد . این شهر تا اهواز مرکز استان خوزستان 90 کیلومتر ، تا رامهرمز 35 کیلومتر تا باغملک 39 کیلومتر تا مسجد سلیمان 80 کیلومتر ، تا ایذه   هشتاد و پنج کیلومتر و تا شوشتر نیز 100(صد) کیلومتر  فاصله دارد .
جمعیت کل شهرستان 23633 نفر
تعداد خانوار شهر هفتکل (مرکز) 3153  خانوار   جمعیت شهر 14753 نفر
مرد 7421 نفر               زن  7332  نفر          
کل مساحت  شهر  6.96  کیلومتر مربع و به عبارتی دیگر 696 هکتار است
موقعیت جغرافیایی: 49 درجه و 22   دقیقه و 4 ثانیه  طول شرقی و31 درجه و 35 دقیقه و 4 ثانیه عرض شمالی